Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Mobiteli

Vernee Thor – dobar mobitel dobre cijene [RECENZIJA]

Kad god pomislimo da je tržište pametnih telefona prezasićeno i da više nema mjesta za nove igrače, netko nas opet iznenadi. Jedna od takvih kompanija je Vernee, koja se sa svojim modelom Thor uključila u oštru utakmicu između stotina proizvođača ovih popularnih uređaja. Uzeli smo ga u svoje ruke i provjerili je li vrijedan naše pažnje.

Prvi dojmovi

Želja da se u zadani financijski plan ugura što više, a istovremeno uštedi gdje god može vidi se čim vam poštar uruči paket u ruke. U pakiranju se, naime, nalazi tek telefon, USB kabel, punjač i priručnik na engleskom jeziku. Premda, mora se priznati da je kutija vrlo lijepog izgleda. Spartanski opremljen paket dobija smisao kad pogledamo što se krije ispod kućišta, no o tome malo kasnije: na redu su prvi dojmovi.

img_20161007_162150

Vernee Thor je prvo što ćete ugledati kad otvorite spomenutu kutiju; onaj mršavi ostatak krije se ispod njega. U ruci djeluje solidno, vrlo je jednostavnog minimalističkog dizajna s pozadinom od posebno obrađene plastike koja osigurava da vam ne isklizne iz nje. 5-inčni ekran djeluje jako dobro, s dobrim kontrastom čak i na direktnoj sunčevoj svjetlosti. Ispod ekrana nalaze se tri kapacitivne tipke, dok je straga smješten senzor otiska prsta. Tu su, dakako, neizostavna kamera i bljeskalica te korektan zvučnik koji se nalazi na dnu.

Ovdje prilažemo nekoliko fotografija našeg primjerka kojeg smo fotografirali:

CPU i RAM

Kad smo počeli s korištenjem aparata, iznenadila nas je brzina kojom je ovaj baratao s aplikacijama (bez brige, već smo ga – uz one neizostavne – nakrcali s barem deset onih potpuno besmislenih za ubijanje vremena). Razlog leži u 3 GB ugrađene radne memorije, rijetko viđenoj zvjerci u ovom cjenovnom rangu. Za ugodan rad zaslužan je i 64-bitni Mediatekov procesor MT6753 s osam jezgri na 1,3 GHz, koji bez po’ muke vrti aplikacije na ionako uglađenom Androidu 7.0 Nougat. Da ne zaboravimo, tu je i Mali-T720 za grafički dio posla te 16 GB za pohranu.

Upravo je ova posljednja instanca kamen spoticanja cijelog telefona, jer danas je ta količina raspoložive memorije daleko premalo za potrebe čak i prosječnog korisnika. Zato vas možemo utješiti s dvije stavke: prva kaže kako ste prije samo dvije godine mogli kupiti pametni telefon sa samo 4 GB memorije (vjerovali ili ne), pa se u tom svjetlu ovih 16 GB i ne čini tako loše. Druga pak kaže da se memorija može lako nadograditi, što smo mi već učinili s karticom od 32 GB (Thor podržava maksimalno 128 GB).

890380938093

Baterija

Da biste nadogradili memoriju, potrebno je ukloniti stražnju masku. Tu ćete također naći utore za SiM kartice te bateriju od 2.800 mAh. Ova svoj posao obavlja jako dobro: ukoliko ga gazite igrama, računajte da ćete ga za cca. 3 sata priključiti na punjač. Uz aktivno, stalno korištenje telefona – surfanje, YouTube, fotografije – bez problema će potrajati pola dana, dok ćete uz umjeren pristup dočekati sljedeće jutro s baterijom na 40%. Napomenuli bismo kako se baterija ne može izvaditi iz uređaja; ima ljudi koji to svojstvo uzimaju kao manu, pa stoga napominjemo da ne bude “nismo znali”. Telefon navodno posjeduje tehnologiju brzog punjenja, no mi nismo takvog dojma; ispravite nas u komentarima ukoliko ste zaključili drugačije.

Kamere

Thorove kamere su 5-megapikselna prednja i 13-megapikselna stražnja. Prednja kamera popularno se naziva “selfie-kamera” i kod Thora ima upravo tu funkciju: snimiti selfie i to je to. Za sve drugo je nepraktična i generalno daje dosta loše snimke; uz ranije spomenutih skromnih 16 GB memorije, ovo je najslabija točka telefona.

Stražnja kamera druga je pjesma: pruža jako dobre fotografije u uvjetima dobre osvijetljenosti, dok u onim tamnijim pripomaže bljeskalica, tako da na kvalitetu nećete imati zamjerki. Softver koji ju prati nije nešto za pamćenje, no nezahtjevnom korisniku – jer zahtjevni kupuju daleko skuplje telefone – pružit će i više opcija no što mu realno treba.

809389038903

Ovdje su neke fotografije koje smo slikali s Vernee Thor kamerama za vrijeme dok smo ga koristili:

A ovdje je i jedan video s Davis Cup polufinala u Zadru (Facebook konverzija mu je malo smanjila originalnu kvalitetu):

Benchmark

Benchmark test smo napravili s najpopularnijom aplikacijom za to – Antutu. Rezultat je bio očekivan s obzirom da smo već o raznim testovima Vernee Thora čitali po internetu. Naš rezultat je bio 37592, kao i kod drugih korisnika koji su objavili testove. U svakom slučaju sasvim solidan rezultat za mobitel ovog cjenovnog ranga.

Zaključak

Vernee Thor je odličan izbor za one s limitiranim budžetom, a kojima su primarne funkcije mobitela razgovor, čitanje mailova, surfanje i korištenje aplikacija koje grafički nisu pretjerano zahtjevne. Da se razumijemo, mi smo odigrali nekoliko grafički vrlo zahtjevnih igara poput popularne racing igrice Asphalt 8 i nismo primjetili neke veće smetnje, osim što se uređaj nešto više zagrijao nego što bi neki skuplji mobitel od tisuću dolara.

Ekran bi mogao biti veće rezulucije, no za tu cijenu ne možemo očekivati ništa spektakularnije. Kamere bi mogle biti nešto detaljnije, no za one koji ne fotografiraju previše, biti će i više nego dovoljne. Povezivost je također bila pokrivena na večini lokacija i tu nemamo pretjerane zamjerke, osim što bi se tu i tamo s 4G mreže mobitel prebacio na 3G mrežu.

U svakom slučaju u ovom cjenovnom rangu biti će teško pronaći puno bolji mobitel, a lošijih uvijek ima.

Gdje kupiti?

Preporučamo kupnju iz već provjerenih kineskih web shopovoa, poput Gearbesta.

U vrijeme kada smo pisali ovu recenziju, cijena mu je bila oko 116 američkih dolara, no vremenom varira: Gearbest ga iz Kine često nudi za 99,99 dolara, dok na europskom skladištu košta točno deset dolara više.

Vernee Thor Specifikacije

Model:  Vernee Thor
Sim kartica: Dual SIM dual standby, dual micro SIM
OS: Android 7.0
CPU:  MTK6753 64bit Octa Core 1.3GHz
GPU: Mali-T720
RAM: 3 GB
ROM: 16 GB
Proširiva memorija: Da, do 128 GB pomoću TF kartice
Povezivost: GPS, OTG, Bluetooth 4.0, Wi-Fi (802.11b/g/n)
  -2G: GSM 900/1900/2100MHz
  -3G: WCDMA 900/2100MHz
  -4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
Zaslon: 5“, IPS, 2.5D Corning Gorilla Glass, HD 720 (1280x720p)
Kamera:
  -Prednja: 5 MP
  -Stražnja: 13 MP
Bljeskalica: Da
Baterija: 2800 mAh, Li-ion Polymer, ugrađena
Sadržaj paketa: Mobitel, punjač, USB kabel, uputstvo na engleskom
Cijena: 105,30 dolara

 

Možda će vas zanimati

Recenzije

Srednja klasa pametnih telefona dobila je novog, ozbiljnog izazivača. HONOR 90 dodatak je ionako već jakoj ponudi uređaja iz njihovih tvornica. Riječ je o...

Recenzije

Best-buy kategorija pametnih telefona jako je elastičan pojam. Nekada su to bili uređaji s cijenom između 150 i 200 eura, ali danas stvari stoje...

Recenzije

Bežične slušalice postaju sve bolje. Nekad se za dobar gadget morala opljačkati banka, danas ga kupiš za par stotina kuna. Baš zato pišem recenziju...

Recenzije

Prije par mjeseci na recenziji sam imao King Kong 5 Pro, robusni telefon kompanije Cubot. Oklopljen kao tenk, odolijevat će svim izazovima koje imate...